Bartek Pawlus

Bartek

Pawlus

Perkusista jednego z topowych bandów rockowych i tak zwany „młody – zdolny” zarazem. Doskonały przykład tego, jak połączenie talentu, ciężkiej, konsekwentnej pracy i odrobiny szczęścia może zaprowadzić nas na szczyt. Laureat wielu indywidualnych konkursów perkusyjnych, w tym zdobywca I miejsca polskiej edycji Mapex Drummer of Tomorrow 2009 w Opolu oraz Grand Prix World Final Mapex Drummer of Tomorrow 2010 we Frankfurcie. W 2014 roku nominowany w I-szej edycji Polskich Nagród Perkusyjnych przyznawanych przez magazyn „Perkusista” & portal „Beat It” i zdobywca nagrody Eugeniusza w kategorii Nadzieja Perkusyjna. Jeden z najbardziej zwariowanych i żywiołowych perkusistów w kraju, który zdążył już w środowisku zasłynąć  bezkompleksową grą, mocnymi i soczystymi uderzeniami oraz doskonałym osadzaniem każdego groove’u.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat, gdy jako początkujący uczeń szkoły muzycznej po raz pierwszy zasiadł za pianinem. Ukochaną dziś perkusję odkrył natomiast – i to dosłownie – około 10 roku życia, kiedy to w swoim rodzinnym domu natknął się na porzucone przez starszego brata bębny. Znaleziony instrument szybko stał się jego największą fascynacją i pasją, którą od tamtej pory kontynuował i rozwijał zarówno pod okiem profesjonalnych bębniarzy, jak i metodą własnych prób i poszukiwań. Pierwsze kroki zespołowe stawiał natomiast w grupie Metanoia, do której dołączył po kilku już latach jej istnienia i z którą to zdobyli wspólnie kilka I-szych i II-gich miejsc w różnego rodzaju przeglądach i festiwalach muzycznych na terenie całego kraju.

Jednocześnie młody Bartek starał się również na własną rękę uczestniczyć w jak największej ilości konkursów dla młodych talentów, czego efektem było zdobycie przez niego kilku ważnych trofeów takich jak: wyróżnienie na Festiwalu Widzewska Jesień Muzyczna dla Najlepszego Perkusisty; Grand Prix na Drum Battle 2008 w Legnicy (jury: Cezary Konrad, Jacek Pelc, prof. Jacek Wota); II miejsce w konkursie gry na zestawie perkusyjnym na XVI Festiwalu Perkusyjnym w Opolu (2008r); nagroda dla Najlepszego Muzyka na R’n’R Music Festival (Świętochłowice 2007, przewodniczący jury: Marek Raduli), czy III miejsce w pierrwszej edycji konkursu V-Drum 2010 organizowanej przez firmę Roland.

Ponadto, w 2009r. wystartował również w konkursie perkusyjnym firmy Mapex, podczas którego w pięknym stylu zdobył I-sze miejsce polskiej edycji „Drummer of Tomorrow” na XVII Festiwalu Perkusyjnym w Opolu, a niedługo potem również kolejną – najważniejszą w swojej karierze – nagrodę: Grand Prix World Final Mapex „Drummer of Tomorrow” 2010 we Frankfurcie.

Po wygranym konkursie, na zaproszenie znanego edukatora perkusyjnego, Doma Famularo, wziął udział w hiszpańskim La Rioja Drumming Festival 2010, gdzie miał okazję prezentować się u boku takich perkusistów jak Dave McClain (Machine Head), Steve Smith (m.in. Journey), Rodney Howard (Avril Lavigne) i Alex Acuna. W Polsce otrzymał natomiast możliwość zaprezentowania swojego solowego pokazu przed inną znaną postacią branży – japończykiem Akira Jimbo, co miało miejsce podczas opolskiego Festiwalu Perkusyjnego 2010.

Niedługo potem, w 2012 roku został etatowym perkusistą jednej z najpopularniejszych grup rockowych ostatnich lat – zespołu BRACIA, dzięki któremu zdobył większą rozpoznawalność i wypłynął na szerokie wody. Już na samym starcie współpracy nagrał z chłopakami (pierwszą w swojej karierze) płytę długogrającą zatytułowaną „Zmienić zdarzeń bieg”, która spotkała się zresztą z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców i otrzymała status „Złotej Płyty” na Polsat Sopot Festival 2014. Niedługo po dołączeniu do zespołu odbył też z nim trasę koncertową po USA i Kanadzie, a także serię występów na największych festiwalach i wydarzeniach muzycznych w kraju. W 2013 roku panowie mieli również okazję wystąpić u boku legendarnego bandu rockowego Wishbone Ash.
Od tamtej pory Bartek na stałe wspólpracuje z BRAĆMI, kładąc jednocześnie stały nacisk na swój dalszy rozwój i doskonalenie muzyczne, czego odzwierciedleniem są obok systematycznych, codziennych ćwiczeń także kliniki i warsztaty perkusyjne, w których regularnie bierze udział. I tak, w 2013 roku był zarówno uczestnikiem polskich warsztatów perkusyjnych światowej gwiazdy perkusyjnej, Aarona Spearsa (Usher) w Grodzisku Mazowieckim, jak i (wraz z 14-tką kolegów po fachu) I-szej polskiej edycji „Thomas Lang’s Drumming Boot Camp”, słynnego, trzydniowego, „morderczego” obozu edukacyjno – treningowego tego bębniarza światowego formatu, który odbył się w Warszawie.  Z kolei w 2014r. był uczestnikiem 2-dniowego campu J.P. Bouveta, absolwenta prestiżowego Berklee College of Music, zwycięzcy Guitar Center Drum Off oraz Roland National V-Drums Competition, a także jednego z nauczycieli znanego edukacyjnego trio (obok Matta Halpnera i Mike Johnstona). W tym samym roku wziął równiez udział w klinice perkusyjnej Erica Moore, bębniarza amerykańskiego, hardcore-punkowego Suicidal Tendencies.

Ponadto, w 2014r. Bartek został zauważony i doceniony przez polskie środowisko perkusyjne podczas I edycji plebiscytu Polskich Nagród Perkusyjnych zorganizowanego przez magazyn „Perkusista” i portal internetowy „Beat It”, w którym zdobył nagrodę Eugeniusza 2014 w kategorii Nadzieja Perkusyjna.

Jeżeli natomiast chodzi o życie prywatne, „Barthezz”, kiedy tylko nie zajmuje się swoją perkusyjną pasją (co wydaje się być niemożliwe) jest osobą co najmniej tak samo żywiołową, zwariowaną i pomysłową jak za bębnami, choć chyba jeszcze bardziej jendka nieprzewidywalną. 😉